Powszechne przekonanie mówi, że zbieranie grzybów to aktywność jesienno-letnia. Jednakże, warto zwrócić uwagę na tradycje naszych przodków, którzy podążali za grzybowymi skarbami niezależnie od pory roku – nawet wtedy, gdy biały puch przykrywał pola i lasy. Dziś co raz częściej spotykamy się z rekomendacjami ekspertów grzyboznawców i leśników, którzy radzą wykorzystać chociażby krótkotrwałą odwilż do poszukiwania fascynujących gatunków grzybów.
Osoby zadające sobie pytanie o to, jakie grzyby można odkryć zimą, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na te rosnące na drzewach, popularnie nazywane hubami. Ich owocniki są w stanie przetrwać wiele lat, a nie tylko kilka dni jak ma to miejsce u grzybów mikoryzowych i saprotroficznych rosnących na ziemi. Największe bogactwo gatunków o smacznych i zdrowych owocnikach znajdziemy wśród słabych pasożytów, a następnie saprotrofów z rodzajów takich jak: boczniak Pleurotus, płomienica Flammulina oraz uszak Auricularia.
Boczniaki Pleurotus to grzyby wyjątkowe, które charakteryzują się sporymi, mięsistymi owocnikami. Ich kapelusze są suche w dotyku, blaszki mają kremowo białą barwę i zbiegają na nóżkę, natomiast trzon jest bocznie osadzony (stąd też polska nazwa). Rodzaj ten wyróżnia się białawym, nieamyloidalnym wysypem zarodników. Warto zwrócić uwagę na spory, które charakteryzują się wydłużonym, jajowatym kształtem, gładką powierzchnią i brakiem pór rostkowych.
Czego nie wszyscy wiedzą, choć te grzyby preferują naturalnie rozwój na drewnie drzew umierających i martwych, można je również hodować na słomie lub zużytych pieluchach. Owocniki boczniaków są nie tylko smaczne, ale także pożywne jak na grzyby kapeluszowe. Są cenione na całym świecie za wysoką zawartość łatwo przyswajalnych białek, aminokwasów, witamin z grupy B (szczególnie kwasu foliowego czyli wit. B9). Do interesujących substancji czynnych o dobroczynnym działaniu, które można znaleźć w tych grzybach, należy lowastatyna (inaczej monakolina K) – stosowany obecnie lek obniżający stężenie lipidów we krwi, hamujący krzepnięcie krwi i łagodzący reakcje zapalne.