Tłuste ryby morskie – naturalny sojusznik w walce z nowotworami

Badania naukowe dowodzą, że kwas tłuszczowy omega-3, spotykany przede wszystkim w tłustych gatunkach ryb morskich, posiada zdolność hamowania wzrostu guzów nowotworowych u myszy, a także pozytywnie wpływa na efektywność chemioterapii. Ciekawym aspektem jest też fakt, że kwas ten chroni organizm przed ujemnymi efektami chemioterapii. Te odkrycia opublikowane zostały na łamach periodyku „Cell Division”.

Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Al-Mansura z Egiptu badania skupiały się na analizie wpływu kwasu dokozaheksaenowego (DHA) na rozwój nowotworów u myszy. DHA to jeden z kwasów tłuszczowych omega-3, które najobficiej występują w tłustych rybach morskich jak łosoś czy śledź. Coraz więcej badań potwierdza korzystne działanie kwasów omega-3 na zdrowie człowieka.

Zgodnie z badaniami, DHA jest niezbędnym elementem błon komórkowych neuronów i odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Wstępne wyniki badań sugerują, że DHA może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, niektórych zaburzeń neurologicznych czy nowotworów. Niewiele jednak wiadomo na temat oddziaływania tego związku z lekami używanymi podczas chemioterapii.

Badacze sprawdzili także efekt podawania DHA wraz z cisplatyną – lekiem często stosowanym w chemioterapii, który potrafi wywołać wiele skutków ubocznych takich jak uszkodzenie nerek i nerwów słuchowych. Okazało się, że DHA, nie tylko hamuje rozwój nowotworów u gryzoni, ale również potęguje terapeutyczne działanie cisplatyny. Co więcej, wspomniany związek zmniejszał toksyczność cisplatyny dla nerek i ryzyko ich uszkodzenia.

Twórcy badania są zdania, że ich ostatnie odkrycia sugerują, że w terapii pacjentów z nowotworami lite korzystne mogłoby być stosowanie cisplatyny w połączeniu z DHA.