Zawartość apteczek pierwszej pomocy – domowej, samochodowej i turystycznej

Obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu, czyli apteczka pierwszej pomocy, jest niezastąpionym narzędziem w sytuacjach awaryjnych nie tylko na drodze, ale również w naszym domu. Stworzenie takiego zestawu nie wymaga dużego wysiłku, można to zrobić samemu lub z pomocą farmaceuty. To co powinno znaleźć się w apteczce, zależy od jej przeznaczenia – czy jest to zestaw domowy, samochodowy czy turystyczny.

Pierwsza pomoc jest podstawową opieką medyczną, która udzielana jest osobie znajdującej się w sytuacji nagłego urazu lub choroby. Każdy dorosły człowiek powinien posiadać wiedzę na temat tego, jak postępować w takich sytuacjach. Czasem pierwsza pomoc może oznaczać zapewnienie podstawowej opieki medycznej komuś, kto jest w poważnym zagrożeniu życia lub zdrowia. Oczywiście nie zawsze sytuacje są aż tak skrajne – czasami chodzi o udzielenie pomocy przy drobnych urazach jak skaleczenia, otarcia czy użądlenia owadów.

Domowa apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona przede wszystkim w narzędzia do opatrywania drobnych urazów, takich jak oparzenia, otarcia, zadrapania, użądlenia, skręcenia czy drzazgi. Według zaleceń Czerwonego Krzyża, taka apteczka powinna zawierać m.in.: 2 chłonne opatrunki kompresowe, 25 bandaży samoprzylepnych, 1 samoprzylepna taśma tkaninowa, 5 saszetek maści z antybiotykiem, 2 opakowania aspiryny, 1 koc ratunkowy i wiele innych produktów. Warto również dodać do niej leki przeciwbiegunkowe.

Inaczej prezentuje się zawartość apteczki turystycznej, która powinna być dostosowana do specyfiki podróży i potencjalnych zagrożeń. W takiej apteczce powinny znaleźć się m.in. taśma klejąca, sterylne gaziki, leki przeciwbiegunkowe, środek antyseptyczny do mycia ran i rąk, aspiryna czy ibuprofen. Ważne jest jednak pamiętać o dostosowaniu zawartości apteczki do indywidualnych potrzeb – jeśli na co dzień przyjmujemy jakieś leki, warto mieć ich zapas również w apteczce turystycznej.