Olejek z fiołków – bogactwo natury korzystne dla zdrowia i urody

Właściwości olejku fiołkowego są precjozą skrywaną przez Matkę Naturę. Jego słodki aromat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, ale to tylko szczyt góry lodowej, jeżeli chodzi o dobrodziejstwa związane z tym produktem. To prawdziwy skarb dla zdrowia i urody, a my pomożemy ci odkryć, jak najlepiej wykorzystać jego zdolności.

Obecnie naukowcy znają ponad 500 gatunków fiołków rosnących na całym świecie, z których około 25 można spotkać w Polsce. Jednak najpopularniejszym jest fiołek wonny (Viola odorata), niewielka roślina osiągająca 10 cm wysokości, obdarzona ciemnofioletowymi kwiatami o silnym zapachu. Można ją spotkać na polanach, trawnikach i w lasach od marca do kwietnia. Chociaż nie jest trwała jako kwiat doniczkowy, jako surowiec zielarski jej wartość znacznie wzrasta.

Ziele fiołka wonnego wraz z korzeniami jest zbierane od wieków i przetwarzane na różne formy lecznicze. Napary z tej rośliny są według zwolenników naturalnej medycyny wykrztuśne, moczopędne, napotne, odkażające oraz rozkurczowe. Z czasem zaczęto destylować liście i kwiaty fiołka w celu uzyskania skoncentrowanego olejku aromatycznego. Obecnie najskuteczniejsza metoda ekstrakcji polega na użyciu chemicznych rozpuszczalników. Olejek uzyskany z liści ma ciemnozielony kolor, natomiast ten destylowany z kwiatów jest jaśniejszy, zielono-żółty, i jest chętniej stosowany w przemyśle perfumeryjnym.

Uwaga! Na rynku dostępne są nie tylko czyste olejki eteryczne z fiołków, ale także ich mieszanki zawierające oliwę z oliwek, inne olejki eteryczne, a nawet kozi łój oraz konserwanty takie jak alkohole i benzoesany. Niektóre z tych składników mogą być korzystne dla skóry i organizmu, ale inne mogą powodować podrażnienia.

Jeżeli cenisz naturalność produktów, możesz przygotować samodzielnie olejek fiołkowy. Wystarczy zbierać kwiaty rosnące z dala od ulic w suchy, słoneczny dzień i umieścić je w słoju, a następnie zalać oliwą z oliwek lub olejem ze słodkich migdałów. Po miesiącu olej należy przecedzić i przechowywać w ciemnej butelce w chłodnym miejscu.

Olejek fiołkowy jest składnikiem bogatym. Zawiera aż 25 różnych związków aktywnych, głównie Butyl-2-ethylhexyl phthalate oraz Dihydroactinidiolide. Oprócz tego jest źródłem terpenów, saponin, związków alifatycznych, derivatów kwasu szikimowego, alkoholi, kumaryn, glikozydów fenolowych oraz jononów. Te składniki wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Dodatkowo olejek fiołkowy zawiera śluz, który ma pozytywny wpływ na drogi oddechowe i skórę.