Długoterminowe e-recepty – nowoczesność i korzyści dla pacjentów oraz personelu medycznego

Idea rocznych e-recept spotkała się z pozytywnym przyjęciem zarówno wśród pacjentów, jak i personelu medycznego. Wdrożenie tej innowacyjnej metody wystawiania recept na 12 miesięcy przynosi znaczące plusy zarówno w aspekcie organizacyjnym, jak i oszczędności czasu, co jest istotne w koordynowanej opiece zdrowotnej. E-recepty na okres roku są wyjątkowo użyteczne dla pacjentów cierpiących na choroby chroniczne i obecnie dostępne są w ponad 80% placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

E-recepty na cały rok to postępowe rozwiązanie, które umożliwia pacjentom stale stosującym specyficzne leki, otrzymać od swojego lekarza receptę elektroniczną na okres jednego roku. Obowiązujące przepisy zezwalają na zakupienie każdego indywidualnego opakowania leku na okres nie dłuższy niż 120 dni i wymagają odbioru wszystkich kolejnych opakowań tego samego leku w tej samej aptece, gdzie zostało nabyte pierwsze opakowanie. Ponad 80% podmiotów świadczących podstawową opiekę zdrowotną korzysta teraz z możliwości wystawiania takich e-recept. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, problemy neurologiczne czy choroby tarczycy, które wymagają stałego przyjmowania określonych leków.

Roczna e-recepta stała się nieodzownym instrumentem w koordynowanej opiece zdrowotnej. Najczęściej z tej opcji korzystają regularni pacjenci z chorobami chronicznymi, którzy są zdyscyplinowani i zmotywowani do dbania o swoje zdrowie i unikają niepotrzebnych wizyt w placówkach medycznych.

E-recepta to postępowy format recepty lekarskiej, dostępnej elektronicznie, w miejsce konwencjonalnego wydruku na papierze. Pacjent otrzymuje kod recepty za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail, co umożliwia mu zakup leków w dowolnej aptece w Polsce. E-recepty wystawiane na rok, zwane również długoterminowymi, to dokumenty umożliwiające zakup leków na okres do jednego roku. Są one przeznaczone dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, regularnie zażywających specyficzne leki.