Wszelkie kultury świata posiadają swoje unikalne filozofie życia oraz metody naturalnej medycyny, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie od najdawniejszych czasów. Indyjska ajurweda jest nie tylko opisywana jako matka medycyny, lecz była również znana w starożytności. Ajurweda to coś więcej niż tylko praktyka leczenia. To fuzja medycyny, psychologii i filozofii, którego nadrzędnym celem jest długowieczność oraz poprawa jakości życia. Czym jednak dokładnie jest ajurweda? Jakie są podstawy tej hinduskiej filozofii życia?
Ajurweda to starożytny system medycyny hinduskiej, który koncentruje swoją uwagę na zdrowiu cielesnym, psychicznym i duchowym. Ajurweda oferuje zestaw zasad i przekonań dotyczących duszy, ciała i umysłu. Nie jest to tylko sztuka leczenia, ale także utrzymania naturalnej równowagi organizmu, która ma promować szczęście, zdrowie oraz długowieczność. Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje naturalne metody leczenia, takie jak ziołolecznictwo, zabiegi na ciało mające na celu oczyszczanie organizmu z toksyn – zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz wprowadzenie organizmu w stan regeneracji. Cały proces leczenia obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, praktykowanie jogi i ćwiczenia oddechowe (pranayama), oraz prace nad subtelnymi i wrażliwymi aspektami takimi jak emocje i umysł.
Początki ajurwedy sięgają ponad 5 tysięcy lat temu, kiedy to powstała ona w regionie Kerala, na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Najbardziej znani praktycy ajurwedy to Ćaraka i Suszruta. Pierwszy specjalizował się w medycynie chorób wewnętrznych, natomiast drugi był chirurgiem, który uważał chirurgię za najskuteczniejszą formę leczenia ze względu na szybkość uzyskiwanych rezultatów. Ich osiągnięcia zostały zapisane w VII wieku p.n.e. W ramach ajurwedy rozróżniono 8 specjalizacji: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, toksykologia, nauka o odmładzaniu, pediatria, nauka o afrodyzjakach, leczenie chorób głowy i szyi oraz psychiatria.
Samo słowo ajurweda jest połączeniem dwóch terminów: „ajuh”, co oznacza „życie” oraz „weda” oznaczające „wiedzę”. Czyli dosłownie tłumaczy się jako „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”. Co ciekawe, w 1979 roku ajurweda została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jedna z terapii alternatywnych do konwencjonalnych metod leczenia, skupiających się na zdrowiu fizycznym, psychicznym i duchowym. Ajurweda jest praktykowana do dziś, szczególnie w Indiach, gdzie jest ona oficjalnie nauczana na uniwersytetach, a także na Sri Lance.