Złogi cholesterolu LDL są głównym składnikiem blaszki miażdżycowej. Proces tworzenia się tych złogów może prowadzić do znaczącego zwężenia tętnic szyjnych czy serca, co nierzadko skutkuje zawałem lub udarem. Blaszki niestabilne, które stwarzają ryzyko pęknięcia, są szczególnie niebezpieczne. Stopniowe zamykanie naczyń krwionośnych objawia się poprzez spadek tolerancji na wysiłek fizyczny oraz duszności. Jak jednak można skutecznie leczyć i przeciwdziałać rozwoju miażdżycy?
Blaszka miażdżycowa to termin odnoszący się do złogów cholesterolu powstających na ścianach tętnic w wyniku arteriosclerosis, poważnej i przewlekłej choroby prowadzącej do stwardnienia naczyń. Miażdżyca tętnic polega na kumulowaniu się na ściankach naczyń lipidów, komórek zapalnych oraz włóknika.
W rezultacie tego procesu dochodzi do blokady normalnego przepływu krwi przez tętnice, co z kolei może spowodować niedokrwienie organów czerpiących krew z danej tętnicy. Gwałtowny wzrost blaszki miażdżycowej lub powstanie skrzepliny, najczęściej spowodowane pęknięciem blaszki, może zakończyć się całkowitym zablokowaniem naczynia. Wysoki poziom cholesterolu jest jednym z głównych czynników sprzyjających powstawaniu blaszek miażdżycowych.
Złogi lipidowe formują się w wyniku stopniowego procesu przenikania cholesterolu z krwi do wnętrza ścian naczyń. Oprócz tego, do składu blaszki miażdżycowej należą elementy morfotyczne krwi i włóknik. Dochodzi również do gromadzenia wapnia, co prowadzi do zwapnienia blaszki miażdżycowej. Skumulowany w ten sposób materiał sprawia, że tętnice stają się twarde i sztywne. Typowa blaszka miażdżycowa składa się z centralnie umieszczonego rdzenia (z lipidów) i otaczającej go warstwy z włókien kolagenu.
Blaszki miażdżycowe mogą gromadzić się w każdej tętnicy organizmu: wieńcowych (co może prowadzić do niedotlenienia mięśnia sercowego), mózgowych (zwiększone ryzyko udaru), naczyniach dostarczających krew do mózgu (blaszka w tętnicy szyjnej może prowadzić do udaru; miażdżyca tętnic szyjnych może powodować silne bóle głowy lub niedowłady), tętnicach kończyn dolnych i wszystkich innych tętnicach narządów wewnętrznych.