Wydzielanie krwi czy plamienie z pochwy niewątpliwie budzi niepokój. Szczególnie niepokojące jest to zjawisko w okresie ciąży. Jednakże, nie wszystkie przypadki plamienia podczas ciąży są oznaką zagrożenia dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu, a zwłaszcza jeśli występują one na etapie początkowym. Takie plamienia są często tylko oznaką przymocowania się jaja płodowego do ścianki macicy. Niemniej jednak, plamienie we wczesnym stadium ciąży może także być sygnałem ciąży pozamacicznej. Bez względu na okoliczności, każde krwawienie na wczesnym etapie ciąży wymaga specjalistycznej diagnostyki.
Jaki jest powód plamienia na początku ciąży? Czas ciąży to okres wyjątkowy dla każdej kobiety, zwłaszcza pod kątem troski o swoje zdrowie i zdrowie dziecka, którego nosi pod sercem. Stąd też, wszelkie objawy budzące niepokój są zazwyczaj motywem do skonsultowania się z lekarzem. Do takich symptomów należy plamienie z narządów płciowych.
Przeanalizowanie krwi pacjentki w celu sprawdzenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej (test ciążowy) oraz wykonanie ultrasonografii przezpochwowej, pomaga ustalić, czy faktycznie mamy do czynienia z ciążą i czy przebiega ona prawidłowo. Mimo że plamienia obserwowane podczas ciąży, zwłaszcza na jej początku, kiedy nie towarzyszą im inne symptomy, są często absolutnie nieszkodliwe, zawsze lepiej skonsultować je z lekarzem, niż czekać na ich samorzutne ustąpienie.
Czy plamienie i krwawienie podczas ciąży mogą wskazywać na zagrożenie dla jej prawidłowego przebiegu? Krwawienia i plamienia obserwowane na etapie początkowym ciąży mogą być objawem groźnej sytuacji, jaką jest ciąża pozamaciczna – ektopowa. Do typowych symptomów tego stanu należą opóźnienie miesiączki, po którym następują nieregularne plamienia oraz bóle brzucha. W przypadku rozwoju ciąży ektopowej w jajowodzie (czyli najczęstszej formy tego stanu) i niezdiagnozowania jej na odpowiednio wczesnym etapie, może dojść do pęknięcia jajowodu i silnych bólów (ostry brzuch), a nawet wstrząsu hipowolemicznego. Ciąża ektopowa jest częściej obserwowana u kobiet, które miały operacje w obrębie miednicy mniejszej, zwłaszcza operacje jajowodów.