Gdy mówimy o kasztanach, wiele osób wyobraża sobie dekoracyjne elementy wnętrz lub ulubioną zabawkę dzieci. Tymczasem istnieje gatunek kasztanów, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim są smaczne i zdrowe. Mowa tu o kasztanach jadalnych, które swoim unikalnym smakiem zachwycają gości w eleganckich restauracjach. Są one źródłem wielu witamin i innych składników odżywczych korzystnych dla naszego organizmu. Poznajcie dlaczego warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o te wyjątkowe owoce oraz jakie dania można z nich przygotować.
Warto zaznaczyć, że kasztany jadalne są zupełnie innym gatunkiem niż owoce kasztanowca zwyczajnego, który można spotkać w wielu parkach w Polsce. Owoce tego drugiego drzewa są niestrawne, ale często wykorzystywane do tworzenia jesiennej dekoracji lub jako środek do zabawy dla dzieci. Mimo braku możliwości spożycia, kasztany z kasztanowca mają swoje wartości prozdrowotne. Zawierają bowiem składniki, które mają zdolność leczenia, stąd ich obecność w różnego rodzaju maściach. Escyna, substancja pochodząca z owoców kasztanowca, wzmacnia naczynia krwionośne, co czyni ją idealnym środkiem dla osób cierpiących na żylaki.
Tymczasem kasztany jadalne są prawdziwym przysmakiem. Co ważniejsze, są bogate w witaminy i inne wartościowe składniki odżywcze. Zastanawiacie się pewnie, ile kalorii dostarczają nam te owoce – otóż garść (około 90 gram) tych smakołyków zawiera 224 kcal.
Kasztany jadalne to prawdziwa kopalnia witamin – szczególnie C oraz B6 i B9 (inaczej zwanej kwasem foliowym). Dzięki temu spożywanie kasztanów ma korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy, kondycję skóry (witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu), redukuje ryzyko stresu oksydacyjnego i chorób z nim związanych (takich jak cukrzyca czy miażdżyca), poprawia płodność, przeciwdziała wadom cewy nerwowej (dzięki zawartości kwasu foliowego), zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego (stąd kasztany jadalne są często polecane dla wegan i wegetarian) oraz magnezu, a także usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego.
W kasztanach jadalnych można znaleźć także składniki mineralne. Najważniejsze z nich to potas i magnez. Potas reguluje prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, jest więc niezbędny dla sportowców i osób borykających się z problemami żołądkowymi takimi jak wymioty i biegunka. Potas jest również kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia serca. Jego niedobór objawia się bolesnymi skurczami, które można uniknąć jedząc kasztany jadalne i inne produkty bogate w ten element.
Kasztany jadalne są również źródłem magnezu, który ma korzystny wpływ na pracę układu nerwowego i mięśni. Deficyt tego pierwiastka może prowadzić do przewlekłego zmęczenia i nerwowości. Dlatego warto włączyć kasztany jadalne do swojej diety, ale również pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy nasiona roślin strączkowych.
Przy omawianiu leczniczych i odżywczych właściwości kasztanów jadalnych, nie możemy zapomnieć o ich niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i sodu. Dlatego są one często zalecane w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.