Olejek muszkatołowy – od fascynującej historii po niezwykłe właściwości

Wśród nieskończonej gamy produktów wykorzystywanych w aromaterapii na całym świecie, olejek muszkatołowy wybij się na pierwszy plan. Fascynuje nie tylko swoją burzliwą historią, ale również potencjałem biologicznym, który przekracza granice typowych leczniczych właściwości. Jego kluczowe składniki, mirystycyna i elemicyna, wykazują działanie halucynogenne, co jest prawdziwie intrygujące.

W rzeczywistości, istnieją dwa warianty olejku eterycznego, które są produkowane z jednego gatunku tropikalnego drzewa zwanego muszkatołowcem (Myristica fragrans). Pierwszy, bardziej powszechnie znany, uzyskiwany jest przez wytłaczanie na masło zmiażdżonych orzechów znanym jako gałka muszkatołowa. Drugi natomiast destylowany jest z charakterystycznych czerwonych osnówek tych samych owoców, co nadaje mu intensywniejszy i ostrzejszy aromat. Nietrudno zauważyć, że oba te olejki są do siebie bardzo podobne i mają praktycznie identyczne właściwości.

Pochodzenie olejku muszkatołowego i jego rola w historii

Drzewo muszkatołowe pierwotnie rosło tylko na Wyspach Banda, części archipelagu Moluków w Indonezji. Egzotyczny zapach twardych orzechów z tego drzewa odkryli najpierw Arabowie, dzięki którym wieść o magicznym, leczniczym działaniu gałki muszkatołowej rozprzestrzeniła się po Azji i Europie. Biorąc pod uwagę, że człowiek zna proces destylacji już przynajmniej od 2 tysięcy lat, nie jest dziwne, że olejek muszkatołowy szybko stał się popularnym towarem na całym świecie. Historyczne źródła mówią, że w Chinach, Indiach i na Bliskim Wschodzie olejek ten był używany jako afrodyzjak, środek do umacniania więzi małżeńskich i lek na bezpłodność. Jego halucynogenne właściwości były również często wykorzystywane do indukowania transu hipnotycznego.

Po burzliwych walkach o dominację na Wyspach Banda w XVII wieku, angielska inwazja przyczyniła się do rozprzestrzenienia gatunku Myristica fragrans w innych rejonach globu. Obecnie drzewa muszkatołowca są uprawiane na dużą skalę w Indiach, Malezji, na Sri Lance, Tajwanie i w Chinach. Największymi producentami olejku muszkatołowego są jednak paradoksalnie najwięksi jego konsumenci – Stany Zjednoczone i Kanada.