Roślina znana jako oregano, powszechnie występująca na obszarze Europy, Azji i Północnej Afryki, zasłużyła sobie na miano niezwykle użytecznej. Warto podkreślić, że oregano nie tylko stanowi chętnie wykorzystywaną przyprawę kulinarną, ale również uwypukla swoje walory prozdrowotne. Właściwości te przypisywane są dużej koncentracji olejków eterycznych, które stanowią efektywne narzędzie w zwalczaniu różnorodnych infekcji.
Lebiodka pospolita to naukowe określenie rośliny nazywanej potocznie oregano. Termin ten jest jednak rzadko stosowany, zwłaszcza w kontekście sprzedawanych produktów. Znacznie mniejsza część osób kojarzy oregano z innym określeniem – dziki majeranek, co nawiązuje do znaczącej identyfikacji charakterystyk tych dwóch roślin. Rzeczywiście, zarówno lebiodka pospolita, jak i majeranek należą do tej samej rodziny jasnotowatych. Majeranek wyróżnia się słodko-gorzkim aromatem, podczas gdy oregano znamy z goryczkowo-pieprzowej woni.
Oregano, niezmiernie popularna w Polsce przyprawa, jest łatwo dostępna i niedroga, głównie dzięki temu, że rośnie powszechnie po całej Europie. Możemy spotkać ją na polanach, na skraju lasów, wzgórzach czy w zaroślach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i preferuje suche podłoże. Roślina ta charakteryzuje się sztywną, włochatą łodygą sięgającą nawet 80 cm wysokości. Jej liście są jajowate, ułożone na przeciwległe strony ogonka. Brzeg liści bywa gładki lub delikatnie ząbkowany. Kwiaty lebiodki tworzą zwarte kwiatostany z różowymi i fioletowymi pręcikami. Mimo że roślina ta nie jest szczególnie wyrazista (szczególnie poza okresem kwitnienia), jej obecność zdradza intensywny zapach. Najwięcej gruczołów zapachowych można znaleźć na liściach oregano – z nich też pozyskuje się olejek eteryczny, który posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych.