Zjawiskiem często spotykanym wśród osób borykających się z dolegliwościami skórnymi jest łupież tłusty, znany również jako pityriasis steatoides. Choroba ta manifestuje się poprzez różne symptomy, takie jak swędzenie głowy, przetłuszczanie się włosów, ich nadmierne wypadanie oraz obecność brudnożółtych łusek na szczycie głowy. Choroba ta może wynikać zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie przyczyn powstawania, objawów, metod diagnozowania oraz leczenia łupieżu tłustego, zarówno przy użyciu prostych domowych środków, jak i specjalistycznych metod medycznych.
Łupież tłusty jest chorobą naskórka głowy o owłosionej powierzchni. Czasem może on również pojawić się na brwiach czy rzęsach. Związane jest to z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Szacunki wskazują, że u mężczyzn występuje ona częściej.
Na skórze głowy znajduje się swoisty mikrobiom, składający się z różnorodnych grzybów. W normalnych warunkach, gdy nie ma ich nadmiaru, nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i są wręcz korzystne. Jednak, gdy na skórze głowy stworzą się warunki sprzyjające intensywnemu namnażaniu się tych grzybów, na przykład wysoka wilgotność, duża ilość łoju skórnego czy obecność martwego naskórka, mogą one wywołać łupież tłusty.
Łupież tłusty można dość łatwo rozpoznać po charakterystycznym żółtawym odcieniu łusek przyklejonych do skóry głowy, które odpadają podczas czesania lub zdrapywania. Problem ten powoduje nadmierne przetłuszczanie włosów oraz intensywne ich wypadanie.
Warto zaznaczyć, że zarówno łupież suchy, jak i tłusty nie są chorobami zakaźnymi. Dlatego osoby cierpiące na łupież tłusty nie muszą obawiać się o przeniesienie choroby na innych.