Naukowcy od lat mówią o rosnącej fali otyłości, problemach z wadami postawy i wzroście liczby osób chorych na serce. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest zbyt mała dzienna aktywność fizyczna. Współcześnie jednak, rzadko kiedy mamy czas codziennie wyciskać ciężary na siłowni, biegać po polnych ścieżkach czy przejeżdżać pokaźne ilości kilometrów rowerem.
Z pomocą przychodzi nam spacer, który pozytywnie wpływa na cały ludzki organizm – od układu krążenia po zdrowie psychiczne.
Magiczne pół godziny spacerowania
30 minut – mniej więcej tyle dziennie wystarczy, aby odczuć pozytywny skutek codziennego wyjścia na spacer. Dzięki temu zwiększysz swoją kondycję, siłę i wytrzymałość mięśni, spalisz kalorie, poprawisz pracę swojego układu krążenia, wzmocnisz odporność i kości. W słoneczny dzień dodatkowym atutem jest naturalna synteza witaminy D3 w organizmie. Regularne spacery (tak jak każda inna aktywność fizyczna) zmniejszają ryzyko chorób takich jak chociażby osteoporoza, cukrzyca typu drugiego czy choroby serca. Plusem tej aktywności jest to, że nie wymaga ona większego przygotowania ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy założyć buty, wziąć coś do picia i można wyruszać w trasę.
Spacer a zdrowie psychiczne
Spacery, poza zdrowiem fizycznym, wpływają pozytywnie także na nasze zdrowie psychiczne. Nawet krótki spacer może łagodzić objawy związane z lękiem czy depresją. Zmniejszają one też ilość negatywnych myśli, powodują wzrost samooceny i zwiększają koncentrację. Wyjście na świeże powietrze jest także fantastyczną okazją do spotkań ze znajomymi. Udane kontakty i interakcje towarzyskie znacząco wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Z kolei coraz wyraźniejsze postępy w naszym rozwoju fizycznym i zauważalne efekty zmobilizują nas do dalszych działań.
Spacerowanie – krokomierze i interwały
Do pomiaru osiągnieć, związanych z wędrówkami, świetnie nadają się krokomierze. Współcześnie krokomierz możemy zainstalować na każdym smartfonie. Znajdują się one też w smartwatchach i opaskach sportowych. Aplikacje te na bierząco mierzą naszą aktywność, a niektóre zawierają nawet osiągnięcia do zdobycia – mogą one stanowić dla nas dodatkową motywację. Ciekawym urozmaiceniem może być spacer interwałowy. Polega on na regularnych zmianach tempa chodu. Treningi interwałowe jeszcze bardziej uwydatnią pozytywne efekty regularnej aktywności fizycznej.
Na początek wystarczą Ci jednak buty i odrobina chęci. To nie dużo, kiedy spojrzymy na możliwe efekty. Także wstawaj z kanapy i ruszaj w pieszą wędrówkę. Satysfakcja gwarantowana. Powodzenia 😉
Dzięki za artykuł! Ludzie muszą sobie zdać sprawę, że np. dystans 1 km lepiej przejść na pieszo, niż wszędzie jeździć samochodem.