Masaż klasyczny i leczniczy to fundament w walce z bólem pleców oraz sztywnością karku. Najlepsze wyniki dają terapeuci łączący kilka technik, na przykład masaż klasyczny z akupresurą lub refleksoterapią. Stymulacja odpowiednich punktów na ciele efektywnie rozluźnia mięśnie i przynosi szybką ulgę. Aby wzmocnić efekt masażu, rekomendowane jest stosowanie technik rozciągania mięśni pleców i szyi.
Wśród wielu metod skutecznie redukujących napięcie mięśniowe i łagodzących dyskomfort, masaż tajski jest jednym z tzw. głębokich masażów. Łączy on techniki akupresury z elementami pasywnej jogi oraz rozciągania. Jest to intensywny masaż, podczas którego osoba masowana musi często zmieniać pozycję w celu uzyskania jak najlepszych efektów terapeutycznych. Autentyczny tajski masaż trwa około 2 godzin i wymaga szczególnych umiejętności. Jeżeli jest prawidłowo wykonany, redukuje napięcie mięśni, stawów i ścięgien, pobudza układ krwionośny i limfatyczny, co pomaga eliminować blokady i wprowadza organizm w stan homeostazy.
Przy dolegliwościach bólowych niezalecane są natomiast masaże relaksacyjne, które są zbyt powierzchowne i delikatne. Niejednokrotnie osoby wykonujące masaże relaksacyjne nie posiadają wystarczających umiejętności i kwalifikacji.
W przypadku dyskomfortu związanego z budową kręgosłupa warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie osteopatii lub chiropraktyki. Kiedy dochodzi do przemieszczania kręgów i ucisku na nerwy, sam masaż może dać jedynie minimalny efekt. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług terapeuty o wyższych kwalifikacjach, który pomoże ustawić kręgi lub zaproponuje inne, skuteczniejsze rozwiązanie.