Choroba nowotworowa to niezwykle podstępna dolegliwość, która często przez długi okres nie daje się we znaki. Wielokrotnie niedocenianym symptomem, który może zwiastować rozwijającą się chorobę nowotworową, jest swędzenie skóry. Najcięższym przypadkiem jest, kiedy ten problem pojawia się przed pójściem spać – utrudnia to zasypianie i normalne funkcjonowanie.
Co oznacza nocne swędzenie skóry?
Swędzenie skóry zdoła być nieprzyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli zdarza się nocą. Nieustanne odczucie irytacji i dyskomfortu bywa efektem problemów z funkcjonowaniem pewnych organów bądź występowaniem choroby. Stany stresu czy depresyjne mogą potęgować ten objaw, szczególnie w przebiegu atopowego zapalenia skóry, trądziku albo łuszczycy.
Inne symptomy nocnego swędzenia mogą obejmować przesuszenie skóry, oparzenia (w tym słoneczne), nadmierną potliwość albo skutki przyjmowania pewnych leków (np. antybiotyków, leków przeciwwirusowych, opioidowych leków przeciwbólowych). Dodatkowo, nadczynność tarczycy, mocznica czy atopowe zapalenie skóry to następne schorzenia, które mogą prowadzić do uporczywego swędzenia.
Nowotwór a nocne swędzenie skóry
Przewlekłe swędzenie trwające więcej niż sześć tygodni może być pierwszym sygnałem choroby nowotworowej. Częstokroć o wiele lat wyprzedza pojawienie się innych objawów choroby.
Swędzenie jest typowym symptomem związanym z chłoniakiem skóry – najczęściej w przypadku chłoniaka komórek T i chłoniaka Hodgkina. Powstaje na skutek uwalniania substancji chemicznych przez układ odpornościowy w odpowiedzi na komórki nowotworowe.
Nieustanny świąd może towarzyszyć również rozwojowi raka płuc. Dodatkowo u chorych często pojawiają się łuszczące plamy na zgięciach łokci i kolan. Inne rodzaje nowotworów, które najczęściej wiążą się ze swędzeniem skóry, to:
- rak przewodu żółciowego,
- rak pęcherzyka żółciowego,
- rak wątroby,
- rak piersi,
- rak żołądka.
Świąd skóry okazał się symptomem raka
Historia Kaisera Khan’a jest dowodem na to, że nieustanne swędzenie skóry może zapowiadać bardzo poważne problemy zdrowotne. W 2014 roku mężczyzna zaczął odczuwać intensywne i trudne do opanowania swędzenie. Mimo iż był osobą aktywną fizycznie i dbał o zdrowy styl życia, problem nie ustępował i z czasem stawał się coraz bardziej uciążliwy.
Zgłaszał się do lekarzy, ale początkowo jego symptomy były bagatelizowane i uznawane za reakcję alergiczną lub problemy dermatologiczne. Przez dłuższy czas stosował różne środki łagodzące swędzenie, ale nie przynosiły one oczekiwanych rezultatów.
Po wielu miesiącach bezskutecznego leczenia swędzenia, Khan zdecydował się na dalsze badania, które w końcu ujawniły prawdziwą przyczynę jego problemów. Zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina.
Był to ostatni moment, aby podjąć leczenie. Pacjent otrzymał 12 cykli chemioterapii, co pozwoliło uratować jego życie. Teraz uczy innych pacjentów, aby stanowczo domagali się dokładnej diagnostyki.