Według najświeższych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), trzy najbardziej powszechne typy raka u mężczyzn to: rak płuc, rak prostaty oraz rak jelita grubego. Jakie są charakterystyczne objawy tych chorób? Na co powinniśmy zwracać uwagę?
Zgodnie z prognozami WHO, liczba wykrytych nowych przypadków raka do roku 2050 wzrośnie z obecnych 22 milionów do 35 milionów. Szczególnie alarmujący jest fakt, że w krajach słabo rozwiniętych statystyka zgonów spowodowanych nowotworami prawie się podwoi. Przewiduje się, że jeden na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet umrze na skutek choroby nowotworowej.
W roku 2022 zarejestrowano szacunkowo 22 miliony nowych przypadków raka oraz 9,7 miliona zgonów spowodowanych tą chorobą. W Polsce, nowotwory są drugą, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych, przyczyną śmierci.
Na przypomnienie warto, że 4 lutego obchodzi się Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze z tej okazji apelują o natychmiastowe zwrócenie uwagi na wszelkie niepokojące objawy, zmiany w organizmie i nietypowe dolegliwości. Świadomość symptomów raka może przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby, co z kolei zwiększa szanse na przeżycie.
Do ogólnych symptomów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, należą: niewytłumaczalna utrata masy ciała, guzy lub zgrubienia na ciele, krew w moczu, stolcu czy ślinie, trudno gojące się rany, zmiany na skórze, podejrzanie długotrwałe objawy „zwykłych” dolegliwości oraz notoryczne zmęczenie i osłabienie.
W ostatnim raporcie WHO rak płuc był wiodącym nowotworem u mężczyzn, zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i zgonów. W roku 2022 odnotowano 2,5 miliona nowych przypadków raka płuc, co stanowiło 12,4% wszystkich nowych zachorowań na nowotwory. Odrodzenie raka płuc jako najczęstszego nowotworu jest prawdopodobnie związane z nie spadającym odsetkiem palaczy tytoniu, zwłaszcza w Azji.
Na drugim i trzecim miejscu pod względem częstości występowania znalazły się raki prostaty i jelita grubego. Natomiast w zestawieniu zgonów, drugie i trzecie miejsce zajęły raki wątroby i jelita grubego.