Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na terenie Polski, z niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca i miażdżycą na czele. Nieodzownym jest więc odpowiednie zatroszczenie się o własne zdrowie, szczególnie serce, już we wczesnych latach życia, aby zapewnić sobie długowieczność i wysoką jakość życia.
Zabójcze choroby serca co roku pustoszą społeczeństwo polskie – w szczególności płci żeńskiej. Co roku w naszym kraju udar mózgu doświadcza niemal 75 tysięcy osób, natomiast 80 tysięcy przeżywa zawał serca. Głównymi sprawcami 37% wszystkich zgonów w Polsce są choroby serca, przy czym aż 80% z nich mogło zostać zapobieganie, jak zauważają eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).
Polska jest uważana za kraj o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Alarmujące statystyki wskazują, iż śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest u nas prawie dwukrotnie wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Choroby układu krążenia stanowią największe zagrożenie dla zdrowia ludności w Polsce i są główną przyczyną zgonów. Więcej kobiet cierpi na te choroby. W 2020 roku choroby układu krążenia były przyczyną 41% wszystkich zgonów kobiet i 33% wszystkich zgonów mężczyzn.
Łącznie, choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za około 37% wszystkich zgonów w Polsce. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby uniknąć tego głównego zabójcy Polaków?
Podkreśla ona konieczność wczesnego kształtowania zdrowych nawyków. Zdrowie nie oznacza jedynie unikania chorób, ale także dbanie o ogólne dobrostan psychiczny i fizyczny. Młodzież może zacząć zwracać uwagę na takie aspekty jak aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i unikanie substancji psychoaktywnych.
Dla zdrowia serca każda osoba powinna dążyć do wykonania co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej lub wysokiej intensywności tygodniowo. Takie aktywności nie powinny jednak stać się dla nas przykrą koniecznością – im bardziej stają się one przyjemnym elementem naszego codziennego harmonogramu, tym większe są szanse, że będziemy kontynuować je przez wiele lat.