Właściwości i zastosowanie olejku neroli – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Olejki eteryczne to silne naturalne leki na rozmaite dolegliwości, które zyskały uznanie w medycynie alternatywnej. Jednym z nich jest olejek neroli, pochodzący z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Ten aromatyczny olejek nie tylko posiada przyjemny zapach, ale również doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry i terapii różnych schorzeń. Istotne miejsce zajmuje też w sektorze perfumeryjnym oraz aromaterapii. Ale co więcej, warto wiedzieć o olejku neroli i jak go właściwie używać?

Olejek neroli to esencja eteryczna, która jest produkowana poprzez destylację parową kwiatów gorzkiej pomarańczy, znanej również jako pomarańcza kwaśna. Ta roślina jest głównie uprawiana na zachodzie Indii, wschodzie Afryki oraz w Himalajach. Drzewa gorzkiej pomarańczy dotarły do krajów leżących nad Morzem Śródziemnym dzięki Arabom w X-XI wieku. Obecnie, te drzewa rosną dziko oraz są uprawiane we Francji, Hiszpanii, Włoszech oraz na Haiti. W dodatku, Hiszpanie przeniesli tę roślinę do Nowego Świata, konkretnie na Florydę, gdzie do dziś rosną drzewa gorzkiej pomarańczy. Floryda z czasem stała się głównym producentem gorzkich pomarańczy, a ich owoce i kwiaty są uznawane za oficjalny symbol tego stanu. Obecnie gorzkie pomarańcze hodowane są także w Maroku, Tunezji i Egipcie na cele komercyjne.

Nazwa tego olejku pochodzi od nazwy włoskiego miasteczka Nerola. W XVI wieku włoska księżniczka Marie-Anne de La Treemoille, mieszkańczyni Neroli, była tak zafascynowana aromatem pomarańczy, że perfumowała swoje rękawiczki olejkiem z kwiatów gorzkiej pomarańczy i dodawała go do swojej kąpieli. Napoleon Bonaparte, francuski lider wojskowy także uwielbiał zapach olejku neroli i używał go codziennie jako perfum lub wodę po goleniu. Ale olejek neroli nie jest wynalazkiem XVI wieku. Już w starożytności w niektórych częściach świata ten esencja eteryczna była używana do zwalczania chorób zakaźnych, obniżania temperatury ciała oraz łagodzenia napięć nerwowych. Starożytni egipscy kapłani wykorzystywali go do oczyszczania i leczenia swojego ciała, umysłu oraz duszy.

Olejek neroli ma kwiatowy, świeży, cytrusowy, ale jednocześnie intensywny zapach oraz jasnożółty lub kawowo-brązowy kolor. Często jest uważany za olejek kwiatowy, a nie cytrusowy. Powstaje w wyniku destylacji małych, białych kwiatów tej rośliny. Podczas produkcji olejku neroli kluczowe jest tempo, ponieważ po zerwaniu kwiaty bardzo szybko tracą swój aromat. Aby jak najdłużej utrzymać świeżość i jakość produktu na najwyższym poziomie, kwiaty z drzewa gorzkiej pomarańczy należy zbierać ręcznie, aby ich nie uszkodzić. Zaskakujące jest to, że z jednego kilograma kwiatów otrzymuje się tylko 0,5-1 grama olejku neroli.