Choć nie jest to informacją nową, że produkty wysoko przetworzone są niezdrowe, najnowsze wyniki badań wskazują na poważne ryzyko dla zdrowia nawet przy ich sporadycznym spożywaniu. Wychodzi na jaw, że nawet nieduże ilości tego rodzaju produktów mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu. To prowadzi do pytania, czy należy oznakować takie produkty specjalnymi ostrzeżeniami, podobnie jak to ma miejsce w przypadku papierosów?
Produkty ultraprzetworzone charakteryzują się dużą zawartością cukru, soli i niezdrowych tłuszczów. Mają niską wartość odżywczą, zawierają sztuczne dodatki i mogą uzależniać. Negatywnie wpływają również na zdrowie jelit. Okazuje się jednak, że nawet dodanie niewielkiej ilości takich produktów do zdrowej diety może przynieść szkodliwe skutki dla naszego zdrowia.
Badanie pod nazwą REGARD (REasons for Geographic and Racial Differences in Stroke), które objęło analizę danych 30 tysięcy osób obserwowanych przez okres do dwudziestu lat, wykazało zaskakujące wyniki. U osób, które spożywały najbardziej przetworzoną żywność, w porównaniu do tych, które spożywały minimalnie przetworzoną żywność, ryzyko udaru mózgu było o 8 procent wyższe. Informacje te przekazał Dr W. Taylor Kimberly, neurolog i kierownik oddziału opieki neurokrytycznej w Massachusetts General Hospital w Bostonie.
Wyniki badania pokazały również, że najmniejsza ilość ultraprzetworzonych produktów dodanych do zdrowej diety może zwiększyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i udaru mózgu. To prawda nawet dla osób, które przestrzegają takich diet jak śródziemnomorska, DASH czy MIND. Wszystkie te diety bazują na roślinach i polegają na spożywaniu dużych ilości owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów, fasoli i nasion, przy jednoczesnym ograniczeniu cukru, czerwonego mięsa i produktów wysoko przetworzonych.
Pod pojęciem „ultraprzetworzona żywność” rozumie się takie produkty jak gotowe zupy w słoikach czy paczkach, różnego rodzaju sosy, mrożone pizze, gotowe posiłki oraz fast food – hot dogi, kiełbaski, frytki, a także gazowane napoje i słodycze dostępne w sklepach, jak ciastka, ciasta, cukierki, pączki czy lody.
Jakie są przyczyny, że ultraprzetworzona żywność negatywnie wpływa na zdrową dietę? „Za to najprawdopodobniej odpowiada ubogi skład odżywczy takiej żywności oraz tendencja do podwyższania poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do cukrzycy typu 2, otyłości, podwyższonego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu” – tłumaczą Peipei Gao i Zhendong Mei, autorzy artykułu opisującego wyniki badania. Mei jest pracownikiem naukowym w dziedzinie medycyny w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, a Gao jest absolwentem żywienia w Harvard T.H. Chan School of Public Health również w Bostonie.