Uprawianie sportu, nawet na poziomie amatorskim, związane jest z większym zapotrzebowaniem organizmu na energię oraz substancje odżywcze. Ponieważ intensywne treningi powodują zużycie rezerw energetycznych, kluczowe jest ich regularne uzupełnianie. W tym przypadku pomocne może okazać się superfoods, zwane również superżywnością. Właściwie dobrane produkty spożywcze mogą dostarczyć niezbędnej energii, wspierać procesy regeneracyjne i rozbudowy mięśniowej, a także przyspieszać proces redukcji masy ciała.
Termin superfoods jest stosowany w kontekście produktów spożywczych o wyjątkowo pozytywnym wpływie na zdrowie. Są one bogatym źródłem witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także niezbędnych białek i węglowodanów. Niektóre z nich są nam dobrze znane, choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich niebywałych właściwości. W ostatnim czasie superfoods zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie, pragnących schudnąć, jak i sportowców.
Dieta osób aktywnych fizycznie musi być starannie dobrana i zróżnicowana. Wyższa aktywność fizyczna, wynikająca z uprawiania sportu, powoduje wzrost zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze oraz energię. Pokrycie tego zapotrzebowania może okazać się wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z naturalnych wspomagaczy, jakimi są produkty superżywności. Warto podkreślić, że superfoods to nie tylko egzotyczne pokarmy typu jagody goji, acai czy sproszkowany korzeń Maca, ale także produkty dostępne na co dzień w naszych lodówkach.
Do niedawna jaja były uważane za produkt, którego spożycie powinno być ograniczone, ponieważ miały przypisywany im negatywny wpływ na poziom cholesterolu w organizmie. Obecnie ich reputacja jest znacznie lepsza i są one często rekomendowane jako element diety osób aktywnych fizycznie.
Jaja są cennym elementem diety sportowców, ponieważ stanowią źródło pełnowartościowego białka, niezbędnego do budowy masy mięśniowej. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym leucynę – aminokwas kluczowy dla syntezy białek mięśniowych. Badania wykazują, że spożycie 20-30g żywności bogatej w leucynę pozwala na efektywną regenerację mięśni po treningu. Jaja są również bogatym źródłem minerałów i witamin, szczególnie A, B12 oraz D, która odpowiada za prawidłowy metabolizm wapnia. Dodatkowo, dostarczają organizmowi lecytyny, budującej błony komórkowe i osłonki mielinowe, które chronią nerwy przed uszkodzeniami.